APIE FESTIVALĮ/ ABOUT FESTIVAL
Festivalio tikslas – ugdyti išrankų alaus mėgėją, kuris tobulintų savo skonį, sužinotų kas naujo vyksta alaus pasaulyje, ir suprastų, koks alus labiausiai tinka žiemos sezonui. | ŽMOGŠALA is a winter craft beer festival, which annually invites Lithuanian and foreign beer connoisseurs, fans and those who want to become such to Vilnius. |
2024 m. PRANEŠIMAS SPAUDAI
Lietuvoje, kaip ir priklauso alaus kraštui, alaus šventės vyksta ne tik vasarą, bet ir vasarį!
Šiais metais vasario 10 d. (šeštadienį) jau 11-tą kartą Vilniuje (Litexpo 2 salėje) susiburs alaus fanai į vieną seniausią kraftinio alaus mugę - ŽMOGŠALĄ. Vieni atvyks pasigirti ką įdomaus pavyko sukurti, kiti – sužinoti kas naujo vyksta Lietuvos alaus padangėje. Kaip ir visame pasaulyje vyksta labai įdomūs dalykai kai trinasi ribos tarp stilių ir rūšių, kai aludariai sujungia savo patirtį ir idėjas darydami kolaboracinius gamybos procesus, kai alus daromas iš egzotinių produktų tokių kaip mangai, šaltalankiai ar net alyvuogės! Todėl, prieš pasakant „aš nemėgstu alaus“, pirmiausia siūlome susipažinti su šiuo fermentuotu gėrimu iš naujo.
Ši alaus paroda nėra tik skonių fejerverkai dėl fejerverkų – Žmogšala festivalis nuosekliai vykdo misiją saugoti ir auginti alaus kultūrą Lietuvoje, palaikyti smulkųjį aludarių verslą, todėl po vienu stogu buria tiek nepriklausomus Lietuvos kraftinio alaus gamintojus, tiek importuotojus. Visada festivalyje yra svečių – užsienio kraftinio alaus gamintojų, kurie sieka įžengti į Lietuvos rinką ir rasti vietą vartotojų širdyse. Svarbu paminėti, kad be alaus turėsime ir kitokių fermentuotų gėrimų pasiūlos, tai kraftiniai sidrai ir midus.
Mūsų organizatorių džiaugsmui, norą dalyvauti festivalyje išreiškia ir tradicinio lietuviško alaus gamintojai. Kuri dar šalis gali pasigirti išsaugojusi gyvas senąsias aludarystės tradicijas? Lietuva turi! Būtent tradicinė, senoji aludarytė yra pamatas kraftinio alaus gamintojams (angliškas žodis „craft“ ir reiškia „amatą“, „rankų darbą“). Senieji receptai, gamybos būdai atgimsta, transformuojasi ar tampa inspiracija atsirasti naujam šiuolaikiniam alui. O kad jį drąsiai galėtume vadinti kraftiniu alumi, dar reikia įdėti meilės ir sąžinės, idant alus netaptų tik alaus gėrimu. Atverdami kraftinio festivalio duris vietinio alaus tradicijas puoselėjantiems gamintojams, mes tikime, kad tai atneš naudos visiems tiek kokybės, tiek istorijos prasme.
Dar vienas svarbus laiptelis į alaus kultūrą – namų aludarystės puoselėjimas. Todėl ne nuostabu, kad Žmogšaloje visada yra „Namų aludarių kampelis“, kuriame savo mažais pasiekimais dalinasi tie, kas laisvalaikiu eksperimentuoja savo namų virtuvėse. Tai tarsi tramplynas į didžiąją aludarystę. Per tiek festivalio metų net ne vienas namų aludaris tapo kraftinio alaus bravoro savininku ar pagrindiniu aludariu. Beje, šiais metais, tradicinio namų aludario konkurso pagrindinis prizas labai netradicinis. Iš anksto dėkojame, Bear & Boar Brewery, kurie dovanoja nugalėtojui galimybę pagaminti savo alų jų bravore!
Užsiminus apie mūsų festivalio konkursus, kurių bus net du: „Geriausias 2024 m. žiemos alus“ ir minėtas „Namų aludario konkursas“, norime atkreipti dėmesį, kad šio konkurso teisėjai yra festivalio lankytojai. O tai vienus skatina atsakingai ragauti ir vertinti, o kitus – labiau šypsotis Dar viena nauja pramoga renginio lankytojams, šiemet bus organizuojamas protmūšis! Registruokitės iš anksto. Visos naujienos ir registracijos skelbiamos Žmogšalos feisbuko paskyroje @zmogsala.beerfest
Šis žiemos alaus festivalis vis dar išlieka vienos dienos renginiu. Šiemet truks net 8 valandas. Pradžia 12 val. Renginio vietoje už gėrimų degustacijas ir užkandžius atsiskaitoma žetonais, kurie šiais metais bus elektroniniai, t.y. „įdedami“ į lankytojo apyrankės kortelę, ir tai absoliuti naujovė Lietuvos festivalių istorijoje.
Kviečiame atrasti tradicijų įkvėptą šiuolaikinį alaus pasaulį!
Pranešimą parengė: Laura Virkutienė.
2023 m. PRANEŠIMAS SPAUDAI
Jeigu esate žingeidūs, neabejingi geram skoniui, įdomiai draugijai ir naujoms patirtims, tai būtent Jums parengėme ypatingą šventę – vasario 11 dieną Vilniuje, parodų rūmuose Litexpo, vyks dešimtasis tarptautinis Vilniaus žiemos alaus festivalis-paroda ŽMOGŠALA.
Kokios gi čia naujos patirtys, gali paklausti skeptiškasis Tūlas – jeigu remsis stereotipais. Bet ir jis gali pakeisti požiūrį, apsilankęs mūsų gurmaniškame renginyje, kuriame susipažins su kraftinių (craft) gėrimų gamintojais ir jų išskirtine produkcija. Juk dažnai težinome kelias gėrimo rūšis, alų skirstome į šviesų ir tamsų nelabai domėdamiesi iš ko ir kaip jis pagamintas. O be reikalo. Juk tokie gėrimai kaip alus, midus žinomi nuo seniausių laikų ir yra sudėtinė mūsų istorinės mitybos dalis. Edukacinio festivalio tikslas – praplėsti žinias apie tradicinius gėrimus, ugdyti skonį, gebėjimą suprasti ir įvertinti kokybę. Todėl pristatomi tik kraftiniai gėrimai – išvirti išmanių meistrų mažuose nepriklausomuose bravoruose. Taip tęsiamos šimtametės ir kuriamos naujos tradicijos.
“Alus LDK kulinarijos kultūroje užėmė ypatingą vietą. Kaip ir midų jį gėrė ir jaunas, ir senas, ir valdovo rūmuose, ir valstiečio pirkelėje”, – savo knygoje “Istorinė Lietuvos virtuvė” rašo prof. Rimvydas Laužikas.
Kartais istorinės žinios apie, berods, taip plačiai žinomą gėrimą stebina. Pavyzdžiui, buvo laikmetis, kai iš ryto patale diduomenės moterys išgerdavo nedidelį puodelį šilto alaus su grietine ir įtrupinta varške ar vietoj pusryčių šeimoje buvo skanaujama alaus sriubos – į pašildytą alų įmušant kiaušinių trynius, užbalinant saldžiu pienu ar grietinėle ir paskaninant gabalėliu sviesto.
Bet šį kartą festivalis ne tik apie alų – paruošėme Jums naujieną! Prie craft aludarių pirmą kartą jungiasi ir kitos kategorijos nestiprių fermentuotų gėrimų gamintojai – midininkai ir sidrininkai. Kaip byloja lietuviškos pasakos: “ir aš ten buvau, alų midų gėriau, per barzdą varvėjo, burnoj neturėjau”, nuo seniausių laikų alus midus – privalomas kiekvienos puotos elementas. Švenčiant sostinės 700-ąjį gimtadienį prasminga prisiminti ir ilgus metus gyvavusias kulinarinės kultūros tradicijas.
Midus tarp gėrimų užėmė išskirtinę vietą ir karaliavo iki XVI amžiaus. Pavyzdžiui, aukščiau minėtoje prof. R. Laužiko knygoje skaitome apie tai, kad “geriamas midus buvo įrašytas Jogailos sąskaitų knygose. XV amžiuje pirmosios žinomos vilniečių korporacijos buvo midaus brolijos. Brolijose galiojo griežtos taisyklės. Puotose galėjo dalyvauti tik brolijų nariai ar asmenys už kurių gerą elgesį laidavo kiti brolijų nariai. Kai kada į broliją galima buvo patekti ir susimokėjus mokestį, bet tik kartui. Jei tokio svečio elgesys buvo nepriekaištingas, jis galėdavo apsilankyti ir kitose puotose. Į puotos patalpą visi dalyviai turėjo eiti neginkluoti. Per daug įkaušti taip pat negalima – lauk išprašydavo tam skirtas pareigūnas – raktininkas”.
Išlaikant minėtas istorines tradicijas, kviesdami į festivalį, irgi prašome įsigyti bilietą (į jo kainą įeina degustacinė 100 ml taurelė) bei įspėjame, kad, kaip ir minėtose brolijose, apsvaigę asmenys nebus įleidžiami (pinigai už bilietus tokiu atveju negrąžinami), o renginio dalyviai turės teisę nebepilti gėrimų tiems svečiams, kurie atrodys pernelyg apsvaigę. Jeigu tęsiam tradicijas, tai nuosekliai! ŽMOGŠALA pasisako už saikingą alkoholio vartojimą ir kultūringą bendravimą.
Jūsų patogumui atsiskaitymui festivalio teritorijoje bus naudojama vieninga žetonų sistema.
Daugiau informacijos skelbiame: www.zmogsala.lt ir feisbuko paskyroje: @zmogsala.beerfest
Širdingai kviečiame į festivalį ŽMOGŠALA!
Organizatoriai: ALAUS BROLIJA, VILNIUS IN LOVE (beertourism.lt)
Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis: Laura Virkutienė, projekto vadovė, +370 616 38389
Pranešimą parengė: Brigita Balčytienė.
***